Informacje

Dlaczego warto chodzić do przedszkola?

 

W przedszkolu dziecko poznaje zasady życia w społeczności. Zdobywa przyjaciół, kłóci się z nimi i uczy się rozwiązywać konflikty. W przedszkolu kształtuje się jego samodzielność, której będzie potrzebował w szkole- spędzi tam przecież jedną czwartą życia.
Nauczy się także wielu rzeczy, nie zdając sobie z tego sprawy- zajęcia w formie zabawy nie są wyłącznie odpoczynkiem.

Z pomocą wychowawcy będzie rozwijał umiejętność porozumiewania się i nawiązywania kontaktu, między innymi poprzez komentowanie opowiadań i obrazków. Śpiewanie i wyliczanki pomogą dziecku opanować artykulację, posługiwanie się głosem, a słuchanie utworów muzycznych nauczy je odróżniać dźwięki i udoskonali słuch.

Rysowanie kółek, kresek, wypełnianie obrazków kolorami, pisanie literek rozwinie zdolności manualne dziecka i zapozna je z pismem. Ważne będzie także dla niego poznawanie własnego ciała i jego możliwości na zajęciach fizycznych. Zestawienie przedmiotów według kształtu i barwy, porównywanie ich, oswaja je z matematyką, a zakładanie hodowli roślin, przycinanie, sklejanie modeli itp. Na pewno je zainteresuje.
Zalety przedszkola można mnożyć, dlatego mamy, które posyłają swoje pociechy do przedszkola ze względu na pracę, nie powinny mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Edukacja przedszkola jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka i nie można jej zaniedbywać.

Przemijający, krótkotrwały protest i płacz dziecka w chwili rozstania z rodzicami jest zjawiskiem naturalnym. Często zdarza się, że po ich wyjściu z przedszkola maluch przestaje płakać, chętnie bawi się z dziećmi, dziećmi po południu wcale nie chce wracać do domu. Ten trudny okres trzeba po prostu przetrwać towarzysząc dziecku w jego zmaganiach się z nowym światem i z samym sobą.

Zachowania w przedszkolu

Nauczycieli przedszkola zwykło się nazywać wychowawcami, ponieważ główne cele przedszkola koncentrują się wokół wychowania i zapewnienia dziecku opieki – edukacja schodzi t na drugi, aczkolwiek również ważny plan. Dlatego też dobre przedszkole poznasz po tym, że wychowawca analizuje z dziećmi przykłady dobrych i złych zachowań bohaterów bajek, opowiadań i wierszy.

Mądry wychowawca to taki, który uczy maluchy radzić sobie ze złością, odgania lęki, wprowadza w świat moralności – pokazuje zachowania, które nie zawsze można określić w kategoriach dobre – złe. Elementem wychowania przedszkolnego jest również wprowadzanie dzieci do świata kultury. W cykl zajęć powinny być wplecione święta narodowe i religijne, jak również przypominanie dzieciom o nadchodzącym dniu matki, ojca, babci, dziadka, dziecka.

W przedszkolu dzieci poznają tradycje, wymieniają własne doświadczenia związane ze spędzaniem świąt. Jest to również dobry moment do ukazania dzieciom odmienności w sposobie świętowania – każda niemalże rodzina ma swoje własne rytuały, które nieco różnią się od celebrowanych przez inne osoby.

Mały artysta

W przedszkolu ważne jest, by dzieci poznały różne formy twórczego wyrazu: śpiew, pląsy (taniec), różne odmiany teatru i sztuk plastycznych. Każdy z pewnością znajdzie coś, co sprawia mu przyjemność.

Dobre przedszkole to takie, w którym króluje różnorodność form wyrazu artystycznego – nie musi być to poziom szkoły plastycznej, czy muzycznej. Wystarczy, że dzieci często uczą się nowych piosenek, wierszy, doskonalą warsztat plastyczny – lepią, rysują, malują, wycinają, przyklejają, biorą udział w przedstawieniach.

Nauka w  przedszkolu

Co prawda jest ona na drugim planie, ale jest to bardzo ważny drugi plan. Dzieci w dobrym przedszkolu będą uczyły się obserwować przyrodę, będą odkrywały tajemnice ważenia, mierzenia, doświadczą sytuacji kupowania i sprzedawania. Nauczą się również utrzymywać porządek, dbać o zdrowie, dobrze się odżywiać. Dobry wychowawca przedszkolny wie, że dla ciekawskich przedszkolaków wszystko jest ważne, a ich chęć nauki nigdy nie będzie już tak duża – dlatego postara się przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy o otaczającym je świecie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.