Biblioteka Rodzica

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ, GDY DZIECKO STAJE SIĘ PRZEDSZKOLAKIEM

Drogi Rodzicu!

Przedszkolak – bierze przykład

Czego powinniśmy wymagać od naszych dzieci? A może lepiej je wyręczać i chronić przed wysiłkiem? „Zostaw, ja to zrobię. Niech ma szczęśliwe dzieciństwo, jeszcze się w życiu napracuje” – mówi często niejedna mama i babcia. Czy słusznie? Na pewno nie!

Od dzieci należy mądrze wymagać i uczyć je wywiązywania się z obowiązków. Właśnie po to, aby potem w życiu było im łatwiej, aby lepiej sobie radziły. Oczywiście obowiązki powinny być dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Dlatego ważne jest, wiedzieć czemu już teraz może sprostać nasza pociecha.

Co powinien umieć trzylatek?

Jest gotowy, by wykonywać samodzielnie proste czynności. Potrafi sam się ubierać, rozbierać – wkładać i zdejmować buty, skarpetki, zapinać guziki. Powinien samodzielnie jeść, myć ręce, zęby, korzystać z toalety. Nawet gdy ma trudności z tymi czynnościami, należy być cierpliwym. Nie wyręczać dziecka. To ważne, że stara się być samodzielny.

Od cztero- czy pięciolatka można wymagać więcej. Jest sprawniejszy motorycznie, więcej rozumie. Potrafi reagować na polecenia rodziców. Powinien mieć swoje drobne zadania do wykonania, uczyć się dbać o porządek, np. sprzątać swoje zabawki, naczynia ze stołu. Przedszkolak jest zwykle ciekawy świata. Chce wiele rzeczy robić sam i po swojemu. Rwie się do tego, co nowe, chce pomagać. Warto wykorzystać ten naturalny zapał i ciekawość.

SPRZĄTA PO SOBIE ZABAWKI

Samodzielne wysprzątanie pokoju to dla przedszkolaka za dużo. Ale porządkowanie po sobie zabawek, odkładanie ich na swoje miejsce to odpowiednie zadanie.

Jak zachęcić dziecko?

Sprzątanie zamień w zabawę. Zbieranie klocków czy rozrzuconych na dywanie puzzli może być zawodami. Wystarczy powiedzieć: „Ciekawe, kto szybciej zbierze klocki” albo „Ciekawe, kto pozbiera więcej puzzli”. Już od samego początku, stawiając wymagania, powinno się wyrażać  jasno i konkretnie. Zamiast powiedzieć: „Posprzątaj zabawki”, powiedz dokładnie, co robić, np. „Ustaw książki na półce”, „Posadź misie na łóżku”.

UCZESTNICZY W PRACY W DOMU

Od czterolatka możesz wymagać, aby pomagał ci w prostych domowych czynnościach. Tłumacz, jak, co i po co należy robić – dlaczego należy sprzątać, robić zakupy.

Jak zachęcić dziecko?

Małe dziecko potrzebuje wzorców. Uczy się przez naśladowanie – obserwując i powtarzając. Zanim dasz dziecku ściereczkę do wytarcia kurzu, pokaż, jak to robić, powiedz, dlaczego jest to potrzebne. Każdy przedszkolak chce być ważny i za coś odpowiedzialny. Gdy widzisz, z czym sobie już radzi, przydziel mu jego drobne zadania, np. odnoszenie talerzyków i kubków do zlewu po jedzeniu czy wyjmowanie zakupów z torby. Powtarzaj i przypominaj o potrzebnych czynnościach, np. że przed wejściem do domu wycieramy buty.

Zna reguły

Przedszkolak powinien już wiedzieć, że obowiązują pewne reguły w zachowaniu wobec innych. Powinno się wymagać od dziecka, aby przeprosił, podziękował, gdy trzeba, czy mówił „dzień dobry”. Tłumacz, dlaczego trzeba tak się zachować, po co są takie zasady i co się dzieje, gdy ich brakuje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.